Nasz sześciodniowy city break do dwóch stolic: Brukseli i Londynu odbył się zgodnie z planem. Cali i zdrowi, bezpiecznie wróciliśmy do domu . Program przygotowany przez biuro Sun Tourist pomógł nam zrealizować cele naszej podróży.

1. Zwiedzanie dwóch stolic. Poznawanie krajów, ich środowiska, tradycji, zabytków kultury i historii.

„ Wycieczka bardzo mi się podobała, miejsca w których byliśmy były ciekawe i interesujące, przy tym zachęcające do dalszego zwiedzania” tak twierdzi Noelia, trudno się z nią nie zgodzić gdyż na same Brytyjskie Muzea potrzeba jednego tygodnia, aby w stopniu co najmniej satysfakcjonującym obejrzeć zbiory znajdujące się w tych potężnych gmachach. My odwiedziliśmy: Muzeum Historii Naturalnej – słynne z bajki „Andy i dinozaury”, Muzeum Brytyjskie- jedno z największych na świecie (posiada ok. 8 mln eksponatów które, między innymi, zostały zabrane z krajów kolonialnych pod panowaniem brytyjskim). Muzeum Figur Woskowych „Madame Tussauds”- według Leny „najlepsza atrakcja Londynu”. Monika pisze: „ Kiedy tam weszłam, wydawało mi się, jakbym była wśród prawdziwych postaci”.

1. Komunikacja w językach obcych nauczanych w naszej szkole.

„ Ciekawym doświadczeniem była rozmowa z rodowitym Anglikiem”- Ewelina. Dziewczynki z klasy 5 poznały na promie brytyjkę Olivię. Ponadto, nauczane w szkole tzw. Fioletowe ramki pomogły w  rozmowie z obsługą hotelową, przewodnikami w  Twierdzy Tower oraz przy zakupach w sklepie.

1. Upowszechnianie zasad aktywnego, bezpiecznego spędzania czasu, zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach. Integracja Uczniów.

Podczas zwiedzania miasta i budynków uczniowie trzymali się grupy, stosowali się do zaleceń opiekunów wycieczki. Nikt nie musiał pytać o drogę. Z zaciekawieniem słuchali  ekscentrycznej Pani Marii, przewodniczki z Brukseli, która oprócz opowiadania nam o historii tego miasta, dawała cenne wskazówki jak żyć. Nieustannie powtarzała „Wszystko co najlepsze jest w tobie. Wykorzystaj to. Rozwiń to.” Atmosferę podgrzewała poprzez zadawanie pytań z historii Polski, sztuki i geografii. Sama jest w trakcie pisania książki „Śladami Polaków w Belgii”. Zapamiętamy ją tak, jak pozostałe atrakcje Brukseli: Wielki Rynek, Mannenken Pis, Atomium.

„ Nigdy nie spodziewałam się, że kiedykolwiek pojadę na tak ciekawą wycieczkę. Poznałam także wiele nowych osób z którymi miło spędziłam czas”- Julia. Oskar również pisze, że poznał ludzi których wcześniej nie znał.

1. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas podróży autokarem, w szczególności zapinania pasów.

Opiekunowie oraz pilot wycieczki dołożyli wszelkich starań aby podróż przebiegała bezpiecznie i w miarę luksusowo. „Byłam pozytywnie zaskoczona, że tak długa podróż autobusem była tak interesująca” –Julia.

Wyjazd słowami uczniów:

„ Wycieczka była najlepszą wycieczką w moim życiu, biuro Sun Tourist zorganizowało ją najlepiej jak tylko mogło. Mogłem poszerzyć horyzonty językowe. Wycieczka życia!” – Dominik.

„Dzięki przewodnikowi, który odbywał podróż z nami mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat miejsc przez które przejeżdżaliśmy” – Julia

„Londyn oczarował mnie już chyba na zawsze i będę tam wracać” – Ewelina

„Moim jednym z największych marzeń był wyjazd za granicę. Niedawno marzenie się spełniło, bo wyjechałam na szkolną wycieczkę do Londynu.” – Monika

„ Dużo rzeczy które mówiła Pani przewodnik przyda mi się na historię. Po wycieczce mogę wspominać oraz dzielić się wrażeniami z rodziną i przyjaciółmi” – Amelia

„Przejeżdżaliśmy przez dużo krajów: Niemcy, Belgię, Francję, i w drodze powrotnej przez Holandię. W Belgii widzieliśmy Atomium, w Londynie: London Eye, Tower Bridge, Big Ben. To wszystko zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Płynęliśmy promem, ja płynęłam po raz pierwszy…było super. Jechaliśmy czerwonym piętrowym autobusem, było to cudowne przeżycie.” – Maja

„Wycieczka była bardzo ciekawa ponieważ zwiedzaliśmy fascynujące mnie miejsca oraz mogliśmy spróbować jak smakuje jedzenie w innym kraju” – Łukasz

„Wycieczka do Londynu była moim marzeniem od dziecka. Ulice i charakterystyczne budownictwo w Londynie widziałam często w filmach a zobaczenie ich na żywo to było świetne uczucie. Opowieści o Londynie słyszałam od moich rodziców którzy tam się poznali i bycie w miejscach tam gdzie razem chodzili przybliżyło mi historię mojej rodziny. Więc polecam wszystkim tam pojechać i pozwiedzać to piękne i pełne historii miasto”- Kinga

„Słowa, słowa, słowa…” jak mawiał Szekspir, lepiej zobrazuje to film z naszej historycznej wyprawy na Londyn: https://clipchamp.com/watch/l4Go9dbTmUz .

Dziękujemy Wójtowi Gminy Susiec, dzięki któremu wyposażyliśmy apteczkę, wodę oraz pakiety z przekąskami na każdy dzień dla wszystkich uczestników wycieczki.

Dziękuję również pozostałym opiekunom wycieczki: p. Katarzynie Koper, p. Magdalenie Sytej-Koper, p. Emilii Grądkowskiej za wspólne nadzorowanie prawidłowego przebiegu wycieczki oraz wypełniania przez uczestników zasad zawartych w regulaminie wyjazdu. Podróże kształcą.

Joanna Gęborys- kierownik wycieczki

Data publikacji 2023-06-19