„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

To akcja  promująca czytelnictwo i bogactwo klasyki polskiej literatury zainicjowana 10 lat temu.  Akcji patronuje para prezydencka – Pan Andrzeja Duda prezydent RP i jego żona Pani Agata Kornhauser – Duda.

W tym roku lekturą zaproponowaną do odczytania była Moralność pani Dulskiej  Gabrieli Zapolskiej.

Narodowe Czytanie odbyło się w sobotę 4 września 2021 roku w  warszawskim Ogrodzie Saskim.

Pierwsza edycja została zainicjowana lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, w 2019 roku nowele polskie, a w 2020 odczytano  Balladynę  Juliusza Słowackiego.

Nasi uczniowie, tradycyjnie już po raz dziesiąty, wzięli udział w społecznej akcji. Przygotowali życiorys Gabrieli Zapolskiej, przybliżyli problematykę lektury i przedstawili  inscenizację na podstawie dramatu ,,Moralność pani Dulskiej”. Znakomicie wczuli się w przypisane role i wspaniale zostali odebrani przez szkolną społeczność. Nad przygotowaniami do Narodowego Czytania w naszej szkole czuwały panie polonistki: Barbara Jarczak i Stanisława Pogudz

Data publikacji 2021-09-07