Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego. Z tej okazji i w ramach projektu edukacyjno-społecznego „Każdy inny – wszyscy równi” dzieci z Przedszkola Samorządowego i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Suścu mieli okazję poznać bliżej niepełnosprawność słuchową.Dzieci z grup przedszkolnych uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez panią psycholog Patrycję Dudek i panią pedagog Agatę Tulej. Dowiedziały się jak ważny jest zmysł słuchu w życiu każdego z nas, jak funkcjonują dzieci, które nie słyszą i do czego służą aparaty słuchowe i implanty ślimakowe. Najwięcej radości sprawiła im jednak nauka podstawowych zwrotów i nazw zwierzątek w Polskim Języku Migowym.

Uczniów szkoły odwiedził specjalny gość – Ksiądz Mieczysław Grabowski, który na co dzień pracuje z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Duchowny przybliżył uczniom specyfikę funkcjonowania osób głuchych, problemy, z którymi mierzą się każdego dnia i zasady, których trzeba przestrzegać w kontakcie z osobą niesłyszącą. Uczniowie poznali alfabet daktylograficzny i podstawowe zwroty w Polskim Języku Migowym. Mieli okazję zamigać swoje imię i wspólnie zaśpiewać piosenkę z wykorzystaniem PJM.

Mamy nadzieję, że dzieci i uczniowie na długo zapamiętają te lekcje i nie będą obawiały się nawiązać kontakt z osoba niesłyszącą.

Data publikacji 2022-10-13