30.03.2022 grupa 13 uczniów z klasy 5 rozpoczęła działania w ramach projektu, którego celem jest stworzenie atrakcyjnego produktu turystycznego promującego miejsca, obiekty oraz walory przyrodnicze Suśca. W  godzinach 8.00-9.30 dzieciaki wzięły udział w szkoleniu  prowadzonym przez Panią Urszulę Bartoszek- nauczycielkę geografii oraz przewodniczącą Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Promocji i Turystyki Rady Gminy Susiec, która przedstawiła nam perły Roztocza oraz wyjaśniła zasady rządzące metodą Questingu. Następnie Pani Barbara Mielniczek- inspektor oświaty Gminy Susiec wyposażyła uczniów w obfite materiały promocyjne oraz zapoznała uczestników z zasadami redagowania tekstów. Burza mózgów,która wytworzyła się w trakcie warsztatów zakończyła się konkretnym określeniem działań prowadzących do celu oraz ustaleniem składu i liczby zespołów,na których czele stanęli liderzy: Kacper Łoś,Kinga Buczek oraz Emilia Kudyba. Po wysiłku umysłowym,uczestnicy udali się na śniadanie i pogawędki przy płatkach,naleśnikach i tym podobnych  daniach. O godz. 10.30 przyszedł czas na zbadanie lokalnego potencjału kulturowego i przyrodniczego w praktyce, grupy projektowe wyruszyły na zielony kulig z przewodnikiem Panem Marianem Mandziukiem, który z poczuciem humoru oraz pogodą ducha lekko i przyjemnie zaprezentował dzieciakom badany obszar. Działania zakończone zostały przy ognisku w Rezerwacie "Nad Tanwią", niechętnie chciało się wracać do domu.  Podsumowując,uczniowie poznali sekrety skrywane między drzewami, mchem i szumami, dodatkowo  wykazali się wiedzą zdobytą na lekcjach geografii, a przede wszystkim zaprezentowali wysoką kulturę osobistą oraz nieopisany zapał do działania. Pracy jest niemało. Do zakończenia misji, zasponsorowanej przez Fundację EFC w ramach programu Edukacja Inspiracja zostało 2 miesiące. Dzisiejsze szkolenie oraz zielony kulig został profesjonalnie zorganizowany przez pracowników pensjonatu "Sosnowe Zacisze". Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji- zdjęcia wyrażają więcej niż tysiąc słów.

Joanna Gęborys

Data publikacji 2022-03-31