Po raz piętnasty młodzież z lubelskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięła udział w  Wojewódzkim konkursie ekologiczno-regionalnym „Lubelszczyzna – moja Mała Ojczyzna”. Konkurs objęty jest Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Wojewody Lubelskiego.

7 czerwca 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu odbyło się podsumowanie XV edycji Wojewódzkiego Konkursu ekologiczno – regionalnego, który w roku szkolnym 2022/2023 przebiegał pod hasłem „Skarby Lubelszczyzny”. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Publicznych w Suścu zaś adresatami uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa lubelskiego. Zgodnie z regulaminem oraz wieloletnią tradycją konkursu uczniowie zgłębiali temat aktualnej edycji w aspekcie przyrodniczym historycznym, kulturowym, geograficznym, turystycznym i społecznym. Doskonalili warsztat dziennikarski od października do maja bieżącego roku szkolnego.

Prace konkursowe w wersji papierowej i elektronicznej wpływały do Zespołu Szkół Publicznych w Suścu do 10 maja 2023 r. Zgodnie z regulaminem ocenione zostały przez komisję zewnętrzną powołaną przez organizatora. Zespoły redakcyjne, przygotowując zadanie konkursowe, przeprowadziły szereg spotkań, wywiadów i reportaży. Organizowały wycieczki do miejsc, ich zdaniem, wartych pokazania i opisania w gazetkach. Współpracowały przy tym z osobami i instytucjami tematycznie związanymi z tematem, wspierającymi ich pracę. Do prezentacji tematu wykorzystały również m.in. nagrania dronem i w swych publikacjach udostępniły kody QR.

Podczas podsumowania konkursu uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z pracami innych zespołów redakcyjnych, co przyczynia się do doskonalenia warsztatu dziennikarskiego, możliwości i sposobów wykorzystywania nowoczesnych technologii w edukacji. Przygotowana przez organizatora prezentacja tematu przybliżyła uczestnikom sposób jego przedstawienia w pracach konkursowych, wskazała elementy, które zdefiniowano jako najcenniejsze i najistotniejsze w Małych Ojczyznach, zawierała fragmenty gazetek, zdjęcia, przemyślenia, cytaty. Fotorelację z uroczystości podsumowującej znaleźć można również na stronie Katolickiego Radia Zamość https://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/21839,lubelszczyzna-moja-mala-ojczyzna.

W dniu 17 maja 2023 r. komisja w składzie:

1. Ewa Monastyrska – dziennikarka, autorka książek, redaktor naczelny Roztoczańskiego Głosu
  2. Urszula Bartoszek – nauczyciel geografii, pomysłodawca konkursu,
  3. Ewa Piwko-Witkowska – prezes Lokalnej Grupy Działania „Roztocze Tomaszowskie”

oceniła prace XV edycji konkursu biorąc pod uwagę następujące kryteria: informacje merytoryczne, działania podjęte przez szkołę, samodzielność pracy uczniów, stronę graficzną gazetki, warsztat dziennikarski.

Przyznano następujące miejsca:

W kategorii szkół  ponadpodstawowych:

I miejsce  - Liceum Ogólnokształcące im. St. Kostki Starowieyskiego w Łaszczowie

II miejsce  -  II LO im. gen Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lub.

III miejsce  - I LO im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lub.

W kategorii szkół podstawowych:

I miejsce -  Szkoła Podstawowa im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach

II miejsce -  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suścu

III miejsce  - Szkoła Podstawowa im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej

Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa im. Ignacego Mościckiego w Skierbieszowie

Wyróżnienie -  Szkoła Podstawowa im. św. Wincentego Pallottiego w Lublinie

Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu

Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Majdanie Sopockim Pierwszym;

Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Chełmie

Przyznano także w ramach wyróżnień nagrody specjalne:

Wójt Gminy Susiec Pan Zbigniew Naklicki przyznał nagrodę specjalną dla zespołu redakcyjnego ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Majdanie Sopockim Pierwszym;

Prezes Lokalnej Grupy Działania „Roztocze Tomaszowskie” Ewa Piwko-Witkowska przyznała nagrodę specjalną dla zespołu redakcyjnego ze Szkoły Podstawowej im. św. Wincentego Pallottiego w Lublinie oraz Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu

Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Suścu Janusz Kiecana przyznał nagrodę specjalną dla zespołu redakcyjnego ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Chełmie

Uroczystość wręczenia nagród laureatom odbyła się 7 czerwca 2023 r.

w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu

Informujemy Szkoły nieobecne, że dyplomy i nagrody są do odbioru w sekretariacie Zespołu Szkół Publicznych w Suścu

Data publikacji 2023-06-07