Wczytywanie...
Komunikat*
  • Zmień rozmiar czcionki
  • Zmień Kontrast

W 2007 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym samym roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk. M. Pisarka w Radzyminie zrodziła się idea upamiętnienia ofiar NKWD poprzez sadzenie Dębów Pamięci. Ks. Józef Joniec, założyciel i prezes Stowarzyszenia „Parafiada”, nadał jej formę uniwersalnego Programu edukacyjnego „Katyń... ocalić od zapomnienia". Program ten zyskał dużą popularność i w znaczący sposób przyczynił się do zachowania i przekazywania pamięci o znanych i nieznanych Obywatelach państwa polskiego, niemal 22 tysiącach osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni. Przed szkołami w Polsce zasadzone zostały liczne dęby w myśl zasady - JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ a współcześni uczniowie stali się w ten sposób ważnym ogniwem w łańcuchu pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Kontynuując inicjatywę NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo – Wschodniego z roku ubiegłego, nasza szkoła  włączyła się w realizację programu „Katyń … ocalić od zapomnienia”. Szkolna uroczystość upamiętniająca 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej odbyła się przy Dębie Pamięci, który jest poświęcony gen. Mieczysławowi Smorawińskiemu.

Gen. bryg. Mieczysław Smorawiński (1893-1940), legionista, uczestnik walk o Lwów i wojny polsko-bolszewickiej, który w październiku 1934 r. objął dowództwo Okręgu Korpusu II w Lublinie.
W kampanii 1939 r. organizował mobilizację, uzupełnienia i zaopatrzenie dla napływających na Lubelszczyznę jednostek. Po opuszczeniu miasta udał się do Kowla, a później do Włodzimierza Wołyńskiego, gdzie zamierzał kontynuować organizowanie oporu. Po agresji ZSRS 17 września usiłował porozumieć się z Sowietami w kwestii traktowania żołnierzy polskich
i zamierzał przedostać się z grupą oficerów na Węgry. Został zatrzymany przez Armię Czerwoną podczas próby opuszczenia Włodzimierza. Znalazł się w obozie NKWD w Terlicy, skąd przewożono go na przesłuchania do Moskwy. W listopadzie 1939 r. osadzono go w obozie w Kozielsku. Zamordowany w Katyniu 1940 r. W 2007 r. pośmiertnie awansowany do stopnia generała dywizji.

Tradycyjnie w Zespole Szkół Publicznych w Suścu uczczono ten szczególny dzień spotkaniem zuchów i harcerzy 10. Drużyny Harcerskiej „Traperski Krąg” im. Jana Leonowicza, ps. Burta z Suśca przy Dębie Katyńskim w obecności dyrektora szkoły  p. Janusza Kiecany oraz wicedyrektora Andrzeja Rojka, a także rodziców. W tym symbolicznym miejscu dyr. Janusz Kiecana przypomniał tragizm wydarzeń wiosny 1940 roku na terenie Związku Sowieckiego, a następnie młodzież spotkała się w harcówce drużyny, gdzie znajdują się plakaty o Katyniu 1940, by dalej kontemplować ten czas historii, smutny dla Polaków czas historii, o którym zapomnieć nie możemy. Dlatego ważne są takie spotkania, gdyż nie możemy w naszej przestrzeni szkolnej pozwolić zginąć poległym.

Cześć i chwała Bohaterom.


Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka.

Data publikacji 2023-04-13