Aby, jak pisał Juliusz Słowacki, ,,język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, trzeba dbać o poprawność językową na co dzień.

21 lutego, w dzień proklamowania w 1999 r. przez UNESCO, obchodziliśmy w naszej szkole 25. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Spotkanie uczniów klas starszych IV-VIII miało na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język polski, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.

Podczas potyczek językowych reprezentacje klas, wykorzystując posiadaną wiedzę i umiejętności, rozwiązywały różnorodne zadania. Zawodnicy musieli poprawić błędy w wypowiedziach uczniowskich, rozszyfrować etymologię nazw miesięcy, zdefiniować archaizmy i neologizmy oraz wykazać się znajomością trudnych związków frazeologicznych. Rywalizację wygrała KLASA VII. Miejsce drugie zdobyła klasa VI, a na trzecim stopniu podium znaleźli się uczniowie klasy V. Na pochwałę zasługują uczniowie klasy IV, którzy podczas uroczystości włączyli się aktywnie w promocję pięknej polszczyzny.

W Dniu Języka Ojczystego rozstrzygnięto też inne konkursy polonistyczne.

Szkolnym Mistrzem Ortografii 2024 została Marlena HAŁASA. Uczennica klasy V pokonała 14. finalistów i najlepiej napisała dyktando oraz test złożony z zadań otwartych sprawdzających znajomość różnorodnych zasad ortograficznych.

Spośród starszych uczniów naszej szkoły wyłoniono ponadto mistrzów kaligrafii, których zadaniem było piękne zapisanie słów popularnej piosenki z obejrzanego w kinie tuż prze feriami filmu ,,Akademia Pana Kleksa”. Pierwsze miejsce przyznano Mai MAREK (kl.VI). Drugą lokatę w konkursie kaligraficznym zajęła Marlena HAŁASA (kl.V), a trzecią - Dominika STEFANIAK (kl.IV). Wszystkim nagrodzonym szczerze gratulujemy i przypominamy słowa Franciszka Dmochowskiego:

„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.

Nie znać języka swego jest hańbą oczywistą”.

Barbara Jarczak

Data publikacji 2024-02-22