10 grudnia br. odbyły się w naszej szkole eliminacje do I Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego.

Retoryka to sztuka dobrego, czyli przekonującego mówienia. W starożytności  kojarzona była z wykorzystaniem różnych środków wzmacniających siłę wypowiedzi, nadając jej ozdobny i wyniosły charakter. Dziś to sztuka i teoria komunikacji, która zmierza do realizacji praktycznych celów za pomocą świadomie dobranych środków językowych.

Przyszli oratorzy podczas eliminacji szkolnych musieli biegle stosować w swych przemówieniach nie tylko porównanie czy pytanie retoryczne, ale również: epiforę, oksymoron, elipsę i inwersję. W bieżącym roku zadania konkursowe okazały się bardzo trudne i żadnemu uczniowi naszej szkoły nie udało się zakwalifikować do kolejnego etapu. Warto ćwiczyć zasady retoryki, bo, jak powiedział Oscar Romero:

„My, którzy umiemy mówić, musimy być głosem, dla tych, którzy mówić nie potrafią.“

Barbara Jarczak

Data publikacji 2021-12-13