22  lutego   w   Szkole  Podstawowej   w   Krynicac h  odbyło  się  uroczyste   podsumowanie
VIII edycji POWIATOWEGO KONKURSU INTERDYSCYPLINARNEGO ,,To Twoja i moja historia…’’, pod hasłem przewodnim „Dom, do którego prowadzą nieznane ścieżki historii Małej Ojczyzny, Rodziny…”

Celem konkursu było ukazanie historii domu, rodziny, której członkowie walczyli w ruchu oporu podczas II wojny światowej oraz ich losów w okresie powojennym na podstawie wspomnień krewnych, sąsiadów, przyjaciół, znajomych.

Ø Młode pokolenie jako kontynuator polskich tradycji i dziedzictwa kulturowego.

Ø Kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych wśród młodzieży.

Ø Budowanie więzi międzypokoleniowej poprzez urzeczywistnianie i utrwalanie Kultury Pamięci Historycznej.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych. Przystępujący do konkursu mogli przedstawić temat za pomocą wiersza, pracy literackiej, pracy plastycznej, fotografii. Wśród laureatów konkursu znalazły się cztery uczennice naszej szkoły: Marlena Hałasa, Nikola Syta (opiekun Barbara Jarczak) oraz Amalia Cyburt i Viktoria Zawiślak (opiekun Anna Rojek).

- MARLENA HAŁASA (kl.V)– utwór poetycki "Rodzinny dom (ze wspomnień babci)"  - otrzymała  Nagrodę Prestiżową za "unikalną rewerencję historyczną opisywanych wydarzeń oraz intuicję artystyczną" oraz Nagrodę,

- NIKOLA SYTA (kl.V) za pracę literacką o domu rodzinnym otrzymała III nagrodę,

- VIKTORIA ZAWIŚLAK (kl.VII)praca literacka "Muzeum Historyczne AK w Bondyrzu, dom, do którego prowadzą różne drogi historii"za "celność i wysokie kompetencje połączenia tematów – wojna – miłość – rodzina – pamięć oraz ekspresyjny warsztat pisarski" otrzymała Nagrodę Prestiżową oraz Nagrodę Główną Posła na Sejm RP Tomasza Zielińskiego,

- AMELIA CYBURT (kl.VI) praca literacka „Zawalów Kolonia - Dom Feliksa Rogalskiego, ps. Kanciarz.  Dom, który sam przemawia do nas historią"  za "wysokie  kompetencje,  umiejętne  połączenia  tematu  wojny,  miłości,  rodziny  i  rozstania,    trafne  spostrzeżenia
oraz znakomity warsztat pisarski"
otrzymała Nagrodę Główną Wójta Gminy Krynice Leszka Wiśniewskiego.

Nagrody Prestiżowe ufundowała prof. Barbara Oesch-Bartłomowicz, wnuczka żołnierza Batalionów Chłopskich, podpułkownika Franciszka Bartłomowicza, ps."Grzmot" organizatora i dowódcy Bitwy pod Zaborecznem.

Uczennicom gratulujemy podjęcia wyzwania i osiągnięcia takich rezultatów. Życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

Opr. Anna Rojek

Data publikacji 2024-02-27