Drodzy Rodzice!

Od bieżącego roku szkolnego zarówno w naszej szkole jak i we wszystkich szkołach podstawowych w całym kraju realizowany jest Program Sportowe Talenty. Uczestnictwo w Programie jest obowiązkowe, gdyż uczniowie realizują podstawę programową z wychowania fizycznego dla „II ETAPU EDUKACYJNEGO: KLASY IV–VIII”. Celem programu jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów.

ZAKRES BADAŃ KONDYCJI FIZYCZNEJ
W celu oceny poziomu sprawności uczestników programu zostaną przeprowadzone badania sprawności. Badane będą przejawy szybkościowych, siłowych oraz wytrzymałościowych zdolności motorycznych. Pomiary będą wykonane w wystandaryzowanych próbach sprawności, zgodnie z dostarczonymi instrukcjami (filmy, prezentacje i opisy). Wyboru prób dokonano uwzględniając kryteria wiarygodności pomiarów (trafności, rzetelności, obiektywności i standardowości) oraz możliwości ich oceny poprzez standaryzację na funkcje średniej i odchylenia standardowego dla populacji ogólnopolskiej (osobno dla obu płci).
W zakres badania rozwoju somatycznego i sprawności fizycznej wejdą:
• pomiar wysokości ciała,
• pomiar masy ciała,
• bieg 10x5 m – jako pomiar przejawiania się zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych wykorzystujących przemiany beztlenowe-kwasomlekowe,
• beep–test – 20-sto metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany wg protokołu dla testu Eurofit – jako pomiar zdolności wytrzymałościowych (w biegu),
• podpór leżąc przodem na przedramionach, plank („deska”) – jako pomiar zdolności siłowo-wytrzymałościowych (całego ciała),
• skok w dal z miejsca – jako pomiar przejawiania się zdolności siłowo-szybkościowo-koordynacyjnych wykorzystujących przemiany beztlenowe-niekwasomlekowe.
Proponowane badanie będzie realizowane raz w roku. Osoby upoważnione do ewidencji ST, po zrealizowaniu testów będą zobowiązane do wprowadzenia zebranych danych do systemu.

KORZYŚCI DLA UCZNIÓW
Poznaj swoje możliwości! Wspólnie ze swoim nauczycielem sprawdź jaki jesteś dziś. Za rok, po kolejnym badaniu, łatwo sprawdzisz, czy rośniesz w optymalny sposób a Twoja motoryczność rozwija się na miarę Twoich możliwości. A może Twój trening przynosi tak dobre efekty, że poprawa Twych motorycznych osiągnięć przekracza oczekiwania? Nauczyciel wprowadzi wszystkie wyniki do systemu, a Ty będziesz mógł śledzić swoje postępy. Pamiętaj, nie jest najważniejsze czy jesteś lepszy od innych. Ważne jest to, czy jutro będziesz lepszy niż jesteś dziś. Wyniki Twoich badań zostaną anonimowo udostępnione związkom i klubom sportowym. Jeżeli okaże się, że masz wyjątkowy talent, dysponujesz potencjałem do bycia wybitnym sportowcem, klub będzie mógł skontaktować się z Twoją szkołą i zaproponować Ci trenowanie dyscypliny, w której będziesz naprawdę dobry i w przyszłości będziesz mógł zostać reprezentantem Polski.

KORZYŚCI DLA RODZICÓW
Brak przygotowania Waszych dzieci do całożyciowej troski o kondycję fizyczną, zdrowie i urodę może wywołać zagrożenia dla jakości ich życia. Sprawić, że zmniejszą one swoje szanse na powodzenie, sukces i samorealizację. Zatracą możliwość kształtowania swojego zdrowia i funkcjonowania bez barier i ograniczeń. Jednym z elementów takiego przygotowania jest wdrożenie waszych synów i córek do permanentnej samokontroli i samooceny rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej. Wsparciem w tym zakresie będzie Program Sportowe Talenty. Gromadzone w nim wyniki pomiarów somatycznych i prób sprawności trafiają do systemu informatycznego, gdzie w pełni bezpieczne będą dostępne dla Was, Waszych dzieci i ich nauczycieli. Będą obrazować przebieg ich rozwoju somatycznego i motorycznego, tym samym informując o stanie ich zdrowia. Dostęp do wyników (anonimowo!) uzyskają też związki i kluby sportowe. Jeżeli okaże się, że Państwa dzieci mają szczególne zdolności i wyjątkowy sportowy talent, klub będzie mógł skontaktować się ze szkołą i poprosić o kontakt z Państwem. To Państwo zdecydują, czy taka oferta Was interesuje i czy Państwa dziecko będzie wyczynowo uprawiać sport. Nasz cel to podpowiedzieć, jaki sportowy talent ma Państwa dziecko.

KORZYŚCI DLA SZKÓŁ
Każda szkoła jest dumna ze swoich absolwentów i chwali się swoimi osiągnięciami. Jednym z elementów budujących prestiż szkoły są sukcesy sportowe. Sport ma też niezwykłe walory wychowawcze i kształtuje charakter. Wspólne zajęcia sportowe to także budowanie więzi społecznych w klasie i w szkole, a sukcesy uczniów to znak, że szkoła stawia sobie ambitne cele. Równocześnie wszyscy uczniowie szkoły przygotowują się do dorosłego życia, w tym kształtują kompetencje do świadomej i całożyciowej troski o swoją kondycję fizyczną, zdrowie i urodę własnego ciała. Jej podstawą jest możliwość obiektywnej samooceny i samokontroli rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej.

Zadania rodziców podczas realizacji Programu Sportowe Talenty:
• pomiar wysokości ciała
• pomiar masy ciała
Ze względów regulaminowych i proceduralnych w naszej szkole zostało ustalone, że rodzice dokonają pomiarów swoich dzieci zapisując wyniki na specjalnych „Kartach pomiarów somatycznych”. Uczniowie przekażą karty z wynikami swoim nauczycielom wychowania fizycznego, którzy wprowadzą otrzymane dane do systemu. Instrukcja wykonywania pomiarów somatycznych:

Data publikacji 2024-03-06