Wczytywanie...
Komunikat*
  • Zmień rozmiar czcionki
  • Zmień Kontrast

3 września po raz pierwszy w Parku im. Sylwestra Chęcińskiego w Suścu odbyła się  11 edycja akcji ,,Narodowe czytanie” objęta patronatem pary prezydenckiej . W związku  z dwusetną rocznicą wydania dzieła Adama Mickiewicza, które zapoczątkowało romantyzm w Polsce (1822), do wspólnego czytania wybrano ,,Ballady i romanse”.

Nasza szkoła, która od wielu lat uczestniczyła w tej akcji upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zaangażowała się w gminne przedsięwzięcie. Aktywnie wzięli w nim udział zarówno dyrekcja, nauczyciele, jak i uczniowie. 

W tajemniczy świat przyrody, fantazji oraz nastrojowej ludowizny utworów wieszcza wprowadziła zebranych p. Stanisława Pogudz. Następnie zaprezentowano poetycką opowieść dotyczącą problemu miłości, odmiennego postrzegania świata  oraz samotności w tłumie.  Manifest ,,Romantyczność” odczytali: p. Mariusz Fanfara, p. Bogumiła Łasocha oraz p. Dyrektor Janusz Kiecana. O ,,najrańszym kwiatku” w ,,Pierwiosnku”, który jest synonimem debiutanckiego tomiku i zwiastunem wiosny w poezji przeczytali uczniowie kl.6 (Ewelina Bondyra i Bartosz Łasocha). Potem, przebrane niczym pasterki, dziewczęta  z kl.VIII a (Katarzyna Leńczuk, Anna Koman, Natalia Pogudz, Nicola Szwed i Oliwia Zawiślak) przedstawiły historię nieszczęśliwego pasterza, który do śmierci nie zapomni o swojej ukochanej. Obie prezentacje zostały przygotowane pod okiem p. Wiesławy Buczek. Następnie zaprezentowali się uczniowie klasy VIII b (Anna Litwin, Gabriel Koper, Ewelina Kość, Lena Gęborys, Karol Korkosz, Karolina Gałan, Julia Lipian, Kinga Skiba, Agnieszka Żółkiewska), przygotowani przez p. Barbarę Jarczak, którzy zinterpretowali oraz zilustrowali na scenie przy muzyce historię nieszczęśliwej miłości strzelca i dziewczyny opisaną w ,,Świteziance”. Na zakończenie gospodarz, pan Wójt, zaprosił dorosłych do wspólnego czytania ,,Pani Twardowskiej”. Wśród czytających znalazła się p. Urszula Bartoszek – była nauczycielka naszej szkoły. Dla uczestników spotkania w plenerze sobotni poranek nie był stracony, bo jak powiedział Umberto Eco: ,,Kto czyta, ten żyje podwójnie”. Mamy nadzieję, że ,,Narodowe czytanie” na stałe wejdzie do kalendarza uroczystości gminnych i w przyszłym roku zgromadzi więcej miłośników literatury.

                                                                                                                              Barbara Jarczak

 

 

 

 

Data publikacji 2022-09-06