W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do V edycji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka. Programem objęte zostały klasy 7, 8a oraz 8b. W każdej klasie odbyły się zajęcia w wymiarze jednej godziny lekcyjnej, podczas których uczniowie uczyli się określać podstawowe cechy czerniaka – ABCDE, przeprowadzać samobadanie skóry, odróżniać czerniaka od innych znamion. Ważnym zagadnieniem jest ukazanie korzyści jakie płyną z podejmowanych działań profilaktycznych.

Czerniak złośliwy jest najbardziej podstępnym nowotworem skóry, dlatego ważne jest stosowanie kilku prostych zasad profilaktycznych:

• unikaj opalania się w godzinach 11:00-15:00,
  • zwracaj uwagę na wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej kremów z filtrami i stosuj je przez cały rok,
  • noś czapkę, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, oraz ubrania zasłaniające ciało (koszule z długimi rękawami, długie spodnie),
  • zrezygnuj z solarium i lamp UV,
  • wykonuj samobadanie znamion, jeżeli zauważysz niepokojące zmiany skonsultuj je z lekarzem,
  • odżywiaj się zdrowo - wskazane jest spożywanie warzyw, owoców i nabiału.

Podstawowym objawem są widoczne zmiany na skórze. Może pojawić się także w innych miejscach na ciele, również w obrębie ust, nosa i gałki ocznej. Najczęściej występującym jest czerniak powstający ze znamion barwnikowych, najcięższą postacią jest czerniak guzkowy. Przed szkodliwym działaniem promieni UV należy chronić skórę nie tylko latem, ale również zimą.

Osoby najbardziej narażone na rozwój czerniaka to osoby:

• jasnych i rudych włosach,
  • jasnych oczach,
  • jasnej lub bardzo jasnej cerze,
  • z piegami i/lub znamionami,
  • które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym,
  • słabo tolerują słońce,
  • opalają się z dużym trudem lub w ogóle,
  • u których w rodzinie występował czerniak.

Przynajmniej raz na rok odwiedzaj dermatologa lub chirurga-onkologa, aby sprawdził czy wszystko w porządku.

Edyta Nieścior

Data publikacji 2023-06-18