15 września uczniowie klas IV-VI świętowali Międzynarodowy Dzień Kropki. Podczas lekcji języka polskiego  bawili się, rozwiązując zadania, które uruchomiały wyobraźnię i kreatywność. Dzieci mogły poznać swoje mocne strony i drzemiące w nich talenty.

Z trudną pracą literacką uczniowie poradzili sobie nieźle i stworzyli tekst piosenki:

Każdy ma jakiś talent

i każdy ma jakąś moc.

Choć dzisiaj jest poniedziałek,

a mama zniszczyła mój koc.

Ref. Mam tę moc, mam tę moc!

Pokaż wszystkim właśnie to!

Mam tę moc, mam tę moc!

Przecież każdy umie coś!

Szóstoklasiści napisali fantastyczne opowiadanie o nowej uczennicy, która potrafiła latać (a wszystko za sprawą różowej krwi). Choć autorzy wysłali bohaterkę do szpitala, dzięki niezwykłej mocy wróciła do szkoły, by kontynuować edukację.

Przygotowane zadania  uczyły integracji, bowiem uczniowie w grupach musieli rozwiązywać problemy. Kropkę, która była bohaterką dnia, znaleźli nie tylko w literach (i), znakach !), ale również w przedmiotach (gniazdko elektryczne), zjawiskach przyrodniczych (słońce) czy częściach ciała (oko).

Wyjątkowe talenty plastyczne ujawniono podczas wykonania Kropczaków (postaci z kropek), którym należało przypisać szczególne umiejętności. Wskaźnikiem integracji zespołów klasowych była wspólna praca plastyczna, której bazą stały się oczywiście kropki. Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie uczniowie klasy VI, którzy smerfa wysłali do lasu.

Piątkowe lekcje języka polskiego miały na celu zainspirować uczniów i zachęcić do działania, by, jak bohaterka opowiastki, mała Vasti, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki”, poznali i uwierzyli w swój talent oraz możliwości.

nauczycielka języka polskiego

Barbara Jarczak