Za nami gala finałowa ogólnopolskiego konkursu „Korzenie i Kwiaty - przywracanie pamięci o Bohaterach Niezłomnych”, którego organizatorem była Fundacja  Non Notus z Mielca, Stowarzyszenie im. gen. Bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego oraz Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu. Konkurs odbywał się pod patronatem MEN, MON, UdSKiOR, MKiDN, Posła na Sejm RP Fryderyka Kapinosa, Fundacji NIEPODLEGŁA, ŚZŻAK Okręg warmińsko – mazurski oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.  Ministra Edukacji i Nauki reprezentował Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu, który wręczał nagrody Laureatom.

Celem ogólnopolskiego konkursu "Korzenie i Kwiaty – przywracanie pamięci o Bohaterach Niezłomnych" było: kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, kultywowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, NSZ, WiN oraz innych organizacji niepodległościowych, propagowanie historii oręża i etosu żołnierza polskiego, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy drugiej konspiracji, propagowanie idei powstania pomnika żołnierzy powstania antykomunistycznego.

Cele Konkursu, jak okazał finał, zostały osiągnięte poprzez szerokie zainteresowanie społeczeństwa, głównie młodego pokolenia Polaków, historią oraz pokazanie, że mamy wśród niej prawdziwych bohaterów.

Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej, multimedialnej lub krótkiego materiału filmowego będących wizją pomnika Żołnierzy Wyklętych lub interesującym przedstawieniem postaci znajdujących się na największym w Polsce, oddającym hołd bohaterom II konspiracji, Pomniku Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu.

W sumie organizatorzy otrzymali kilkadziesiąt prac z całej Polski, a zwycięzców i wyróżnionych zaprosili na uroczystą galę, która odbyła się w sobotę, 16 września na mieleckich bulwarach, a której szczególnymi gośćmi były władze rządowe i samorządowe, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznych, a w szczególności organizatorzy i Laureaci. Galę prowadził główny organizator Romuald Rzeszutek.

Trud i organizacja w/w Konkursu został podsumowany przez  przedstawiciela MEN, sekretarza stanu, o czym świadczą następujące słowa: „Ten konkurs ma bardzo ważną rolę przywracania pamięci o tych, którzy dawno temu zostali zamordowani, których winą było tylko to, że zdecydowali się być wiernymi podstawowym zasadom takim jak Bóg, honor, ojczyzna - aż do końca” – powiedział Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. – „Przywracanie pamięci o naszych bohaterach powinno mieć zawsze miejsce, ale też powinno budować nasze przekonanie o tym, że w każdej sytuacji, nawet tej trudnej, jeśli dokonujemy wyboru to powinien on się odwoływać do tego, co jest fundamentalne, a więc do wartości podstawowych, uniwersalnych i narodowych” – dodawał.

Konkurs doceniła również TVP Historia, która zamieściła relację z podsumowania Konkursu.

Po wręczeniu nagród organizatorzy zaprosili Laureatów i gości na przepiękny Koncert Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą dr.Ryszarda Kuska oraz Koncert Kasi Moś z Zespołem.

Wśród Laureatów w/w Konkursu znalazła się uczennica naszej szkoły – Marlena Hałasa z kl.5, która pochyliła się nad postacią rotmistrza Witolda Pileckiego. Praca została doceniona przez Komisję Konkursową i zajęła 3 miejsce. Marlenka pracowała pod kierunkiem p.Anny Rojek.

Gratulujemy naszej uczennicy takiego sukcesu i życzymy kolejnych na najwyższym szczeblu.

Data publikacji 2023-09-23