W niedzielę, podczas uroczystości w Bełżycach odebraliśmy nagrody z kolejnego Konkursu Ogólnopolskiego "Szlakiem Kresowych Żołnierzy - historia żołnierzy upamiętnianych na braniewskim monumencie", którego organizatorem było Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja–Ostrowskiego oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundacja Non Notus, Fundacja Łączka oraz Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Warmińsko–Mazurski. Celem Konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, kultywowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, NSZ, WiN, propagowanie historii oręża i etosu żołnierza polskiego, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy drugiej konspiracji oraz propagowanie idei powstania pomnika żołnierzy powstania antykomunistycznego w Braniewie. Do w/w konkursu przystąpiły dwie uczennice naszej szkoły. Tym razem harcerki pochyliły się nad postacią "Szczerbca" i "Lufy". Uczennica Marlena Hałasa za pracę ppor. Henryk Wieliczko, ps. Lufa otrzymała III miejsce, Amelia Cyburt za pracę kpt. Gracjan Fróg, ps. Szczerbiec, Góral otrzymała wyróżnienie, opiekun Anna Rojek.  Wyzwanie bogate w treści historyczne, dlatego warto było. Wręczenie nagród odbyło się w Bełżycach podczas uroczystego odsłonięcia pomnika mjr Henryka Dekutowskiego, ps. Zapora w dniu 17 marca. Gratulacje dla Marlena Hałasa i Amelka Cyburt! Życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Opr. Anna Rojek

Data publikacji 2024-03-27