,,Nie men, nie women, czyli Niemen” to tytuł programu, który uczniowie naszej szkoły zaprezentowali 9 września 2023r. w ramach 12. edycji ,,Narodowego Czytania” pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.

Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Susiec, Gminny Ośrodek Kultury w Suścu oraz Zespół Szkół Publicznych w Suścu. Licznie zgromadzona w Parku im. Sylwestra Chęcińskiego widownia wzięła udział w nagraniu programu kulturalno-rozrywkowego poświęconego powieści Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”.

Lokalny dziennikarz, Tymoteusz Turczanik (kl.6) zaprosił do współpracy szczególnych gości, którzy przybliżyli postać autorki (Marlena Hałasa, kl.5), krótko streścili obszerną powieść (Amelia KROTKO Cuburt, kl.6), opisali miejsce akcji (Magda WISŁA Gałan, kl.6) oraz przedstawili realia życia pozytywistycznego społeczeństwa (Wiktoria GADATLIWA Żółkiewska, kl.6).  Debiutującemu redaktorowi udało się zaangażować widownię, która żywo reagowała na prezentacje. Marysia Suska (kl.3) oraz Antek Buczek (kl.4) spontanicznie znaleźli odpowiedź na zadane pytanie: Dlaczego ciężko dogadać się z dorosłymi? Odpowiedzi na inne trudne  pytania dostarczyły zebranym wybrane fragmenty ,,Nad Niemnem”. Czytali je:

- p.Zbigniew Naklicki (wójt gminy), p.Joanna Kowalczuk (dyrektor GOK), p.Maria Gruszka (przedstawiciel zespołów śpiewaczych), p.Teresa Pakosik (przedstawiciel KGW) – legenda o Janie i Cecylii,

- p.Janusz Kiecana (dyrektor ZSP) – opis przyrody nadniemeńskiej,

- p.Mariusz Fanfara (nauczyciel) i Barcin Bryk (kl.7) – rozmowa Benedykta z Witoldem,

- p. Bogumiła Łasocha (nauczyciel) i Wojciech Błauciak (kl.8) – kłótnia Andrzejowej z synem Zygmuntem,

- Monika Kukiełka, Maryla Hałasa, Dominika Lipian, Kinga Buczek, Ewelina Bondyra, Michał Makochon, Dominik Caryk, Bartłomiej Mirzwa, Mikołaj Koper (kl.7/8) – perypetie mezaliansu.

Wszyscy uczestniczący w spotkaniu mogli  z rąk pana Wójta otrzymać pamiątkową pieczęć.

Okolicznościowy program przygotowany przez panie polonistki podobał się zebranym, jego urywki znalazły się nawet w  Panoramie Lubelskiej (Panorama Lubelska).  Zwracał uwagę na wartości, które niesie powieść Orzeszkowej. Przypominał, że pomimo różnic możemy wspólnie działać, jeżeli tylko otworzymy się na siebie. Miłość – ma wielką moc,  niesie szczęście i pokonuje przeszkody, a uspokaja nas i uszlachetnia przyroda, która jest źródłem życia. Po tegorocznym spotkaniu z literaturą zapamiętamy, że tworzenie nowego, lepszego świata nie może się odbywać bez pamięci i szacunku dla przodków, tradycji i kultury, wszak dbałość o dobro narodowe to wyraz patriotyzmu.

Barbara Jarczak

Data publikacji 2023-09-08