22 kwietnia uczniowie klasy III i IV brali udział w Kampanii Edukacyjnej "Mały może więcej, czyli przyroda w twoich rękach" organizowanej przez Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu.  Nasze zajęcia odbywały się pod opieką pracownika RPN pana Kamila. Wyposażeni w rękawice i "kolorowe" worki wyruszyliśmy na ścieżkę dydaktyczną "Bukowa Góra", gdzie zauważone śmieci segregowane były do odpowiednich worków. Przejście przez rezerwat ścisły o długości ponad 2 km dla niektórych okazał się dużym wyzwaniem. Po drodze trzeba było pokonać liczne strome drewniane schodki. Podczas przystanków na odpoczynek można było uczyć się rozpoznawania gatunków drzew liściastych i iglastych oraz usłyszeć ciekawe wiadomości dotyczące RPN i przyrody. Duże wrażenie robiły bardzo licznie powalone drzewa, które w naturalny sposób ulegają rozkładowi.  Po dojściu na wierzchołek góry czekała na nas nagroda: przepiękny krajobraz pełen pagórków, wzniesień i obniżeń.   Byliśmy zauroczeni widokiem oraz pięknem świeżej zieleni. Schodząc w dół, w przylegającej do parku miejscowości Sochy, odwiedziliśmy cmentarz z napisem "Nie zabijaj", gdzie w czasie II wojny światowej podczas pacyfikacji 1 czerwca 1944r. zginęli wszyscy jej mieszkańcy - chwilą ciszy uczciliśmy ich pamięć.  Z okien autokaru widzieliśmy na stawami "Echo" pasące się koniki polskie- symbol parku.

W Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym z wykorzystaniem audioprzewodników zwiedzaliśmy bardzo ciekawą wystawę przyrodniczą. Podczas podsumowania udziału w akcji, wszyscy uczestnicy otrzymali lupy do "podglądania" i lepszego poznawania przyrody.

W Zwierzyńcu zobaczyliśmy też barokowy "Kościół na wodzie", pływające rośliny oraz piękne królewskie łabędzie. Przejście przez park miejski zakończyliśmy w pizzerii "Włoski Wół", gdzie dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności matematyczne licząc, ile trzeba zapłacić za połowę lub za półtorej pizzy.

Pogoda bardzo nam sprzyjała.  Do szkoły wróciliśmy bogatsi o nową wiedzę przyrodniczą, historyczną i społeczną.  Wszystkich wrażeń nie da się opisać, po prostu trzeba tam pojechać!

Elżbieta Litkowiec, Bogumiła Łasocha.

Data publikacji 2024-04-25